Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2015

2015-04-23 Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w Bibliotece Pedagogicznej w Oławie

31 marca 2015 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zorganizowano zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Oławie.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest 2 kwietnia. Jest to dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Święto to ma na celu rozpowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci. Ustanowiła je Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) w 1967 r. Co roku organizatorem Święta jest inne państwo. Od 2001 r. w Polsce odbywa się związana z tym Dniem akcja "Cała Polska czyta dzieciom".

Głównymi celami zajęć były:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci,
- propagowanie idei głośnego czytania,
- zapoznanie dzieci z biblioteką
- promowanie czytelnictwa,
- rozwijanie uzdolnień twórczych uczniów, - wzbogacenie słownictwa,
- integracja uczniów poprzez aktywne uczestnictwo, we wspólnej zabawie.

Na początku spotkania uczestnicy zajęć wspólnie wzięli udział w zabawach integrujących grupę. Następnie uczniowie oglądali wystawę książek dla dzieci i wysłuchali informacji dotyczących Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Uczniowie w czasie lekcji zwiedzali bibliotekę i poznali pracę nauczyciela-bibliotekarza. W rozmowie o książkach dzieci odpowiadały na zagadki i wysłuchały rad książki.

Następnie uczniowie wysłuchali baśni Hansa Christiana Andersena Księżniczka na ziarnku grochu ze Skarbca Baśni.
W trakcie czytania uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące tekstu, sprawdzające stopień zrozumienia baśni oraz z zainteresowaniem oglądali ilustracje. Po wysłuchaniu opowiadania rozmawiano na temat mądrości jaka płynie z baśni.

Podczas spotkania dzieci wraz z nauczycielami wzięli udział w teleturnieju i rozwiązywali zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków dla dzieci. Przy okazji spotkania rozmawiano także o prawidłowym używaniu książek, szanowaniu ich oraz o używaniu zakładek. Na koniec uczniowie wcielili się w autorów i wykonali książeczki według własnego pomysłu.

Nadesłała:
Patrycja Lala, Biblioteka Pedagogiczna w Oławie