Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2015

2015-05-30 Japoński teatr w bielskiej bibliotece

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bielsku-Białej startuje nowy projekt. Placówka rozpoczyna cykl bezpłatnych zajęć dla dzieci z wykorzystaniem elementów japońskiego teatru ilustracji Kamishibai. Scenę do przedstawień i zestawy opowiadań otrzymała w darze od wicewojewody śląskiego Mirosława Szemli.

Teatrzyk zadebiutuje już w najbliższy weekend. W ramach XVI Beskidzkiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który w sobotę odbędzie się na bielskim Rynku, biblioteka przygotowuje specjalne warsztaty literacko-plastyczne dla najmłodszych, podczas których nowa scena będzie miała swoją premierę.

– W czasach, gdy czytelnictwo przeżywa kryzys, chcemy zachęcić młodych ludzi do sięgania po książki – wyjaśnia Anna Niemiec-Warzecha, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej. – Japoński teatr Kamishibai czyni lekturę ciekawszą i intrygującą. Dlatego już od dawna zamierzaliśmy wprowadzić tę technikę do naszych zajęć biblioterapeutycznych. Dzięki panu wicewojewodzie będziemy mogli zrealizować nasze plany – cieszy się Anna Niemiec-Warzecha.

Historia japońskiego teatru ilustracji Kamishibai sięga XII wieku. Na Zachód dotarł w latach 70. ubiegłego wieku. Szybko został odkryty na nowo jako skuteczna pomoc dydaktyczna w przedszkolach i szkołach. Technika teatru Kamishibai znajduje zastosowanie w procesie alfabetyzacji, nauce opowiadania i czytania na głos. Rozwija także u najmłodszych wyobraźnię i zdolności plastyczne.

– Mam nadzieję, że ta scena otworzy przed młodymi nowe horyzonty, budząc w nich ciekawość świata i książek – stwierdził wicewojewoda śląski Mirosław Szemla, przekazując dar na ręce dyrekcji placówki.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej zaprasza do współpracy wszystkie przedszkola i szkoły zainteresowane organizacją dla swoich podopiecznych zajęć metodą Kamishibai (kontakt: Barbara Jauernig, tel. 33 812 45 77 w. 26).

Wicewojewoda śląski Mirosław Szemla i dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bielsku-Białej Anna Niemiec-Warzecha

Nadesłała:
Halina Dubrownik, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej