Rok 2015

2015-06-02 Noc Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej KPCEN we Włocławku

30 maja w Bibliotece Pedagogicznej KPCEN we Włocławku odbyła się Ogólnopolska Noc Bibliotek. Była to pierwsza tego typu akcja, która miała na celu zmianę wizerunku bibliotek postrzeganych często jako składnice książek. Współczesne biblioteki rozwijają się wraz ze zmianami w otaczającym świecie. Przykładem tego procesu jest Biblioteka Pedagogiczna we Włocławku - placówka z  sześćdziesięcioletnią tradycją i nowoczesnym zapleczem technicznym, w  którym wykwalifikowani nauczyciele bibliotekarze spełniają rolę infobrokerów informacji. Podczas sobotniego wydarzenia, które zgromadziło liczną grupę odbiorców, pokazywana była nieszablonowa strona działalności Biblioteki Pedagogicznej we Włocławku - jako miejsca, w  którym dzieci grają w podchody biblioteczne - w ramach pedagogiki zabawy; dzięki biblioterapii oswajają swoje strachy; rozwijają talenty i  kreatywność - uczestnicząc w tworzeniu tekstów literackich i żywego pociągu. To tylko część wydarzeń, w których brali udział dzieci i  młodzież. Natomiast dorośli uczestniczyli w zajęciach warsztatowych „Kto nas śledzi w sieci”; poznawali tajniki Internetu poprzez grę „Trzęsienie danych” oraz rozwijali umiejętność koncentracji i uwagi podczas gry w bingo. Odwiedzającym bibliotekę tej nocy umożliwiono zwiedzenie nowoczesnych magazynów. Była też okazja do poznania tajników pracy bibliotekarza oraz bogatych zasobów bibliotecznych w zakresie kształcenia i wychowania. Dużą satysfakcję uczestnikom Nocy Bibliotek sprawiło ułożenie domina z książek tematycznych. W wieczorno-nocnej atmosferze, w wirtualnej przestrzeni, trwała wideokonferencja zorganizowana przez Bibliotekę Narodową, w  której Biblioteka Pedagogiczna brała czynny udział min. publikując posty.

Uczestnicy biorący udział w Nocy Bibliotek byli tak bardzo pochłonięci propozycjami biblioteki, że z  niechęcią opuszczali jej mury.

Film z Nocy Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej KPCEN we Włocławku