Strona główna    O nas    Patronat medialny    Dla autorów    RSS    Kontakt

Rok 2015

2015-09-12 Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Bydgoszczy

W sobotę, 5 września 2015 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyło się Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa - ogólnopolska akcja zainicjowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego i kontynuowana  przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Tytuł spotkania, na które zawitało wielu gości nosił nazwę „Wokulski i kobiety”. Wśród zaproszonych osób byli m.in. wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, Jan Szopiński, radna Rady Miasta Bydgoszczy i wykładowca akademicki, dr Grażyna Szablewska, która jednocześnie pełniła rolę narratora, prof. Ryszard Nowicki z Katedry Informacji Naukowej i Bibliologii UKW, dr Maria Sobieszczyk, kierownik Studium Praktyk UKW oraz nauczyciele i uczniowie z Gimnazjum nr 6, a także z Gimnazjum nr 24 w Bydgoszczy. Swoją obecnością zaszczyciły również dyrektor Zespołu Szkół nr 33 dla dzieci i młodzieży przewlekle chorej, pani Izabela Maciejewska oraz wicedyrektor Zespołu Szkół nr 10, pani Aleksandra Codrow.

Spotkaniu towarzyszyła inscenizacja teatralna, związana z powieścią Bolesława Prusa wykonywana przez nauczycieli bibliotekarzy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Wystrój sali nawiązywał do ówczesnej epoki. Można było również obejrzeć prezentację multimedialną, dotyczącą filmowej adaptacji „Lalki”. Chętne osoby miały możliwość złożenia okolicznościowego stempla na własnym egzemplarzu „Lalki”.

Spotkanie przebiegało w przyjemnej, romantyczno-pozytywistycznej atmosferze i stanowiło doskonałą okazję, aby odkryć tekst powieści na nowo.

Więcej informacji na stronie www Biblioteki  oraz na Facebooku.

O nas   |   Patronat Medialny