Rok 2015

2015-10-12 „Czytelnictwo dzieci i młodzieży – lokalnie i globalnie” - szkolenie dla nauczycieli w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce

W dniu 07.10.2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce odbyło się szkolenie dla nauczycieli nt. : „Czytelnictwo dzieci i młodzieży – lokalnie i globalnie”.
Zostało ono zorganizowane w związku z ustanowieniem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunków polityki oświatowej na 2015/2016 rok, z których jeden dotyczy rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.
Spotkanie rozpoczęła p. Aldona Borowska, przewodnicząca Komisji Opracowania Rzeczowego Zbiorów przy SBP wystąpieniem na temat roli bibliotek szkolnych w nowym otoczeniu. Następnie swoją prezentację  wygłosiła p. Ewa Kotowska – pedagog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrołęce, która omówiła czynniki jakie oddziałują na umiejętność czytania dzieci oraz wpływ jaki mają one w przyszłości. Oprócz części teoretycznej p. Ewa przygotowała ciekawe ćwiczenia dotyczące rozwijania i sprawdzania poziomu czytelnictwa u dzieci.

Po tym wystąpieniu głos zabrała p. Anna Dobrowolska, nauczyciel-bibliotekarz ze SP nr 2 w Ostrołęce, która przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej wśród części uczniów szkoły dotyczące czytelnictwa. Zaprezentowała również działania zachęcające uczniów do odwiedzania biblioteki oraz czytania książek (nie tylko lektur).

W dalszej części szkolenia p. Iwona Krzemińska, konsultant do spraw Języka Pols kiego i Wiedzy o Kulturze w MSCDN wydział w Ostrołęce opowiedziała, w jaki sposób rozbudzać zainteresowania czytelnicze wśród dzieci i młodzieży na przykładach dobrych praktyk. Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce zaprezentowała p. Anna Zdunek, nauczyciel-bibliotekarz w BP w Ostrołęce, która opowiedziała o działaniach placówki na rzecz promocji czytelnictwa.

Na koniec spotkania wystąpił p. Dariusz Modzelewski, właściciel jednej z ostrołęckich księgarń, który przedstawił relację rozwoju czytelnictwa w stosunku do polityki wydawniczej państwa.

Szkoleniu towarzyszyła wystawa oraz kiermasz książek z Księgarni „Oświata” w Ostrołęce.