Rok 2016

2016-03-21 Spotkanie z Karolem Samselem w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce

„Czym jest poezja, która nie ocala dzieci?
Kim jestem i czy w istocie jestem poetą…” – to słowa wiersza Karola Samsela, doktora, historyka literatury, filozofa i wreszcie poety, którego Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce gościła dn. 21 marca 2016 roku. Spotkanie odbyło się z okazji Światowego Dnia Poezji. Jest to święto obchodzone corocznie, ustanowione przez UNESCO jesienią 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. UNESCO zadeklarowało, że ten dzień ma "dać nowy impuls, aby docenić poezję”.
I ten impuls posłał zapewne Karol Samsel do młodzieży, uczniów III LO w Ostrołęce.

Podczas  wykładu zachęcał  do czytania poezji, do własnych prób literackich. Dawał cenne wskazówki dotyczące warsztatu poetyckiego. Tłumaczył, że sztuka, artyzm, poezja to świątynia, z której można czerpać ukojenie dla duszy.
Interpretował i recytował własną twórczość. Zaczął od utworu Co sprawia wiersz?, w którym zastanawia się nad sensem istnienia poezji, jej znaczeniem dla ludzi. W Dedykacji  wers „Na cóż Tobie wiersz, który miałby cię zmiażdżyć?” sugeruje, że poezja nie zawsze jest piękna i jak łatwo kogoś „Umniejszyć” za pomocą słów.  Nic o tobie bez ciebie to wiersz kierowany do czytelnika. Jak sam autor twierdzi, to rozliczenie się z Ostrołęką, ze szkołą, z guwernantkami. Rozważania poeta zakończył utworem "Kawęczyński", dedykowanym wojnie, okupacji i twórcom tamtego okresu.

Była to oryginalna lekcja literatury dla młodzieży, gdyż nie często mamy możliwość usłyszeć  interpretację wiersza od samego twórcy dzieła.
Spotkanie przebiegło w atmosferze pięknych słów, ciekawych, filozoficznych spostrzeżeń nie tylko na temat poezji, ale również świata.