Rok 2016

2016-09-14 Projekt „Bezpieczny Czytelnik” w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu

W roku szkolnym 2015/2016 Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu rozpoczęła projekt edukacyjny „Bezpieczny Czytelnik”. Celem przedsięwzięcia było uwrażliwienie najmłodszych czytelników na kwestię bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa szeroko rozumianego: w ruchu drogowym, w domu i szkole.

W ramach projektu Biblioteka we współpracy ze Strażą Miejską miasta Poznania zorganizowała zajęcia dla uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli. Na zajęciach nauczycielka czytała opowiadanie „W drodze do domu” i przeprowadzała rozmowę na temat właściwego zachowania na drodze. Następnie Panie funkcjonariuszki Straży Miejskiej korzystając z miasteczka ruchu drogowego, w formie zabawy przedstawiały dzieciom wybrane zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Omawiały zasady poruszania się po drodze, przechodzenia przez jezdnię z sygnalizacją świetlną jak i bez niej. Przypominały podstawowe znaki drogowe oraz znaczenie sygnalizacji świetlnej. Młodzi czytelnicy mieli możliwość symulowanego przejścia przez jezdnię po "przejściu dla pieszych" z zastosowaniem podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Ponadto przypomniano o zachowaniu właściwych postaw przez dzieci w spotkaniu na ulicy z nieznanymi osobami. Uzupełnieniem spotkań było wyświetlenie filmu edukacyjnego "O Florce, która chciała zostać piłkarzem". Zajęcia kończyły się przekazaniem dzieciom kolorowanek na temat bezpiecznego przechodzenia przez ulicę.

W bieżącym roku szkolnym planujemy kontynuować zajęcia i poszerzyć je o inne elementy multimedialne, które uatrakcyjnią zajęcia, takie jak quizy, krzyżówki i filmy edukacyjne. Ponadto będziemy realizować kolejny projekt „Z Pedagogiczną bezpiecznie”, w którym współpracować będziemy z Komendą Wojewódzką Policji w Poznaniu skierowaną do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Nadesłała:
Barbara Misiarz, nauczyciel bibliotekarz