Strona główna    O nas    Reklama    Patronat medialny    Dla autorów    Mapa strony    Kontakt    RSS   
FORUM DYSKUSYJNE BIBLIOTEKARZY
[Kategorie][Tematy][Statystyka][Zaloguj się]na dół>> 
Konferencja w Sulejówku(likwidują wszyskie pedagogiczne)
mariola, 2008-11-27 11:06:45
W ostatnich dniach podobno odbyła sie konferencja dyrektorów bibliotek pedagogicznych, na której omawiano 3-letni paln likwidacji bibliotek. Może ktoś coś wie bo niektórzy dyrektorzy nie informują swoich pracowników o obecnej sytuacji. Jeśli ktoś z państwa wie coś na ten temat prosze o odpowiedź.
irysja, 2008-12-02 11:06:03
podobno szanse przetrwania mają tylko biblioteki pedagogiczne połączone z ośrodkami doskonalenia nauczycieli. pozostałe, filie będą sukcesywnie likwidowane, tak mi powiedziała moja Pani dyrektor. jak macie jakieś informacje to proszę o wpisy.
irysja, 2008-12-02 11:46:09
jeszcze jedno pytanko, kto opracował ten plan?
mariola, 2008-12-10 12:14:12
irysja chyba sie mylisz, popatrz co się dzieje w Zachodniopomorskim
http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/...3986043
irysja, 2008-12-11 12:33:16
dzięki za link. wszystko się dzieje tak cicho i ładko. ciekawe
elzbieta, 2009-01-20 16:38:39
Witam! Zauważyłam,że nikt nie zdementował fałszywych informacji o ustaleniach z Sulejówka stąd moja wypowiedź:Na naradzie w Sulejówku nie zapadły żadne decyzje o likwidacji bibliotek pedagogicznych!!!. Narada dyrektorów 24-25 listopada 2008r.to konferencja zorganizowana przez CODN w Warszawie "Wiedza, jako produkt bibliotek-elementy zarządzania wiedzą" . W programie przewidywano spotkanie z przedstawicielami Departamentu Kształcenia Ogólnego i Wychowania MEN na temat roli bibliotek pedagogicznych w reformie programowej MEN, ale ze względu na wielość obowiązków do Sulejówka nie dotarł przedstawiciel MEN. …..w drugim dniu konferencji w dyskusji moderowanej przez Panią Agnieszkę Pietrykę,dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Łodzi, dyrektorzy charakteryzowali sytuację bibliotek pedagogicznych w poszczególnych regionach kraju , w tym omawiali kroki podejmowane przez poszczególne samorządy terytorialne służące obniżeniu kosztów prowadzenia regionalnych sieci bibliotek pedagogicznych (omawiano sytuację w woj. małopolskim, podlaskim, lubelskim, warmińsko-mazurskim,itp. ). Głosy poszczególnych dyrektorów wskazywały, że działania samorządowców- często nieeleganckie- skoncentrowane są na próbie przekazywania bibliotek - głównie filii- starostom, burmistrzom, rzadziej wójtom. Podzielono się też uwagami jak bronić sieci bibliotek pedagogicznych, jak lobbować na rzecz bibliotek systemu oświaty, aby przeciwdziałać ewidentnym przykładom łamania prawa oświatowego i marginalizowania roli dyrektorów w procesach restrukturyzacji. Głosy dyrektorów zebrała pani dyrektor WBP w Łodzi jako wnioski z ogólnopolskiego spotkania grupy dyrektorów, celem przedstawienia ich Sekcji Bibliotek Szkolnych i Pedagogicznych SBP, której członkowie byli też obecni przy tej dyskusji. Tematyka ta ma być poruszana także w tym roku na planowanym wiosennym spotkaniu dyrektorów we Wrocławiu.
W dyskusji w Sulejówku dniu nie uczestniczyli przedstawiciele MEN, więc nie mogli i nie przedstawiali sugestii co do dalszego funkcjonowania bibliotek pedagogicznych w kraju. Swoją, nie pierwszą już, nieobecność na tego typu spotkaniach usprawiedliwili naprężonym harmonogram pracy i brakiem jakichkolwiek przesłanek co do zmiany statusu bibliotek w systemie oświaty (mniej więcej takie stwierdzenie padło z ust Pani Ewy Wroczyńskiej organizatora konferencji ze strony CODN). Nikt nie stwierdził, że w przeciągu 3 lat zlikwidują wszystkie biblioteki pedagogiczne. Powyższe informacje są nieprawdziwe! Oczywiście fakt nieobecności zaproszonych przedstawicieli MEN na konferencji nie jest nobilitacją dla naszych placówek, ale... takie są fakty. Przytoczę tu sens gorzkiej wypowiedź prof. dr hab.M.Drzewieckiego, który z cynizmem i niedowierzaniem (podzielanym przez zebranych) komentował postawę Departamentu Kształcenia „nie jest dobrze, że nie czeka nas żadna zmiana zapisów ustawy i rozporządzeń dotyczących bibliotek pedagogicznych, skądinąd „ tworów” wymagających poprawienia ale skoro w ministerstwie takich błędów i potrzeb nie dostrzegają…,to mamy to co mamy”…bez komentarza. Elżbieta.
Ola, 2011-06-13 13:49:25
Tak sobie cichutko siedziny, ale te słowa chyba były prorocze. Plany utworzenia CRE prawdopodobie się ziszcza i nasze biblioteki zostaną adegradowane. Ciekawe co z nami?
alaska, 2011-06-15 11:38:23
Nasi dyrektorzy "zebrali się w sobie" i wystosowali pismo do Pani minister Hall. Tekst pod linkiem: http://e-pedagogiczna.edu.pl/index.php?akc...ws=883. A póki co czekamy do wyborów. Przynajmniej do tego czasu żadnych zmian nie będzie.
Magdalena, 2011-06-16 09:26:09
Tak zgadza się, ale wybory za chwilę i ciekawe czy opinia dyrektorów nie jest "głosem na puszczy"?
michalgrzeszczuk, 2011-11-17 09:32:06
Szukają oszczędności. Biblioteka Pedagogiczna do likwidacji?
Czy dojdzie do likwidacji oddziałów BP w Nowym Sączu, Limanowej i Gorlicach a bibliotekarze stracą pracę? Urząd Marszałkowski uspokaja, że nie to jest celem planowanych zmian, ale już teraz sprawdza czy włączenie zbiorów bibliotek pedagogicznych do bibliotek miejskich byłoby zgodne z przepisami.
Niewykluczone, że planowane zmiany dotyczyć będą także placówek z naszego regionu. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu wraz z filiami w Gorlicach, Limanowej, Nowym Targu, Rabce i Zakopanem wchodzą w skład sieci bibliotek pedagogicznych.
Te filie są często jedynym rozwiązaniem dla studentów zaocznych, którzy nie mają możliwości korzystania z Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie, bo w tygodniu pracują, a w weekendy siedzą na uczelniach od rana do wieczora. Z naszych ustaleń wynika, że najbliżej likwidacji są filie w Rabce i Nowym Targu. Zmiany w zasadach funkcjonowania nie ominą jednak także oddziałów w Limanowej i Gorlicach oraz najprawdopodobniej również w Nowym Sączu.
Zarząd Województwa, z marszałkiem Markiem Sową na czele, chce przeanalizować opłacalność funkcjonowania wszystkich filii wojewódzkich bibliotek pedagogicznych w regionie. Nie ma wyboru, bo nowy budżet naszego województwa nie będzie wyższy niż w ubiegłym roku, natomiast wydatki związane z utrzymaniem książnic rosną. Wiele z tych placówek ma swoje siedziby w wynajmowanych lokalach, za które trzeba płacić właścicielom. Trzeba też utrzymywać na etatach bibliotekarzy.
W wielu miejscowościach obok bibliotek pedagogicznych są także bardzo dobrze utrzymane i wyposażone biblioteki miejskie. To właśnie między innymi takim przypadkom chcą się wnikliwie przyjrzeć władze wojewódzkie. Niewykluczone, że zbiory bibliotek pedagogicznych zostaną wchłonięte przez biblioteki miejskie.
- Potwierdzam, że sondujemy możliwość wprowadzenia naszych propozycji zmian, jednak żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły. Należy także podkreślić, że jeśli związane z naszymi planami zmiany dotkną mieszkańców to będą to zmiany na lepsze. Nie będzie tak, że z dnia na dzień znikną z poszczególnych miejscowości zbiory książek. Zmiany mogą objąć przede wszystkim te placówki, które muszą wynajmować lokale, oraz takie, gdzie korzysta z nich najmniej czytelników – mówi Piotr Odorczuk, kierownik Biura Prasowego Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego.
W takiej sytuacji jest m.in. Biblioteka Pedagogiczna w Nowym Sączu, która za wynajem lokalu płaci, a właściwie płacą podatnicy, ok. 4 - 5 tys. zł miesięcznie.
- Naszemu oddziałowi nic nie grozi – uspokaja Artur Franczak, dyrektor sądeckiego oddziału Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej. Przyznaje jednak, że ma świadomość przygotowywanych zmian, ale podkreśla, że o oddział w Nowym Sączu jest spokojny. – Nasza placówka jest potrzebna, a zbiory, które posiada są często niedostępne w Miejskiej Bibliotece, to świadczy na naszą korzyść – dodaje Franczak.
źródło:
BOS
11.11.2011
http://www.sadeczanin.info/aktualnosci- … /art/27380
michalgrzeszczuk, 2011-11-17 09:33:12
CHRZANÓW. Biblioteka pedagogiczna do zamknięcia?
Zarząd województwa szukając oszczędności chce zlikwidować filie bibliotek pedagogicznych, w tym i chrzanowską.
W sierpniu zarząd podjął w tej sprawie lakoniczną uchwałę intencyjną. Ostatecznej decyzji jeszcze nie ma, ale bibliotekarze siedzą, jak na beczce prochu.
- Czytelnicy dopytują, czy jeszcze działamy, bo pojawiły się informacje o planowanej likwidacji. Nasza biblioteka istnieje od 1951 roku. Z liczącego 30 tysięcy pozycji księgozbioru rocznie korzysta ponad dziewięć tysięcy osób. To nie tylko nauczyciele, ale także studenci, uczniowie oraz inni mieszkańcy – przekonuje kierownik chrzanowskiej filii Bożena Mazur.
Jej zdaniem ewentualna likwidacja placówki będzie złym sygnałem dla młodzieży, że biblioteki nie są potrzebne, a czytelnicy szukający naukowych pozycji, będą musieli jeździć po nie do Krakowa. Na pewno grzechem zaniedbania samorządu wojewódzkiego był brak komputeryzacji filii bibliotek pedagogicznych, co zniechęca wielu potencjalnych czytelników.
Piotr Odorczuk, kierownik biura prasowego urzędu marszałkowskiego przekonuje, że nawet przy ewentualnej likwidacji filii, zbiory mają być zachowane, być może jako część księgozbioru bibliotek miejskich. Ostateczne decyzje mają zapaść do końca roku.
Wanda Dudek, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie informuje, że roczne utrzymanie jednej filii to koszt ponad 150 tysięcy złotych. Dyrektor chwali chrzanowską placówkę, w której odbywają się także konkursy i wystawy. Filia mieści się w budynku ZNP przy alei Henryka. Pracuje w niej dwóch bibliotekarzy oraz sprzątaczka zatrudniona na pół etatu.
źródło:
Marek Oratowski
15.11.2011, 18:31
http://www.przelom.pl/przelom-online/69 … amkniecia/
[Kategorie][Tematy][Statystyka][Zaloguj się]do góry>> 
Wyszukiwarka:
  fraza:     wśród wpisów:    w polu:  
autor  
tytuł wpisu  
treść  
 
UWAGA: Redakcja nie odpowiada za treść wygłaszanych opini. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania wpisów bez podania przyczyny

LEGENDA:
Wpisy robią wszyscy Dyskusja zakończona
O nas   |   Kontakt   |   Reklama   |   Patronat Medialny