Strona główna    O nas    Reklama    Patronat medialny    Dla autorów    Mapa strony    Kontakt    RSS   
FORUM DYSKUSYJNE BIBLIOTEKARZY
[Kategorie][Tematy][Statystyka][Zaloguj się]na dół>> 
Zmiany w JHP BN !!!
anna63, 2010-02-03 08:22:04
Z początkiem 2010 roku rozpoczęto wprowadzanie radykalnych zmian w JHP BN. Co sądzicie Państwo na ten temat? Czy przyczynią się one rzeczywiście do zwiększenia efektywności wyszukiwania dokumentów? A co ze stroną techniczną całego przedsięwzięcia? Jak te zmiany (jeżeli już nie mamy innego wyjścia) wprowadzić w życie? Czy kontaktujecie się Państwo w tej sprawie z dostawcami swoich systemów? Czy sądzicie Państwo, że poradzicie sobie sami poprawiając "na piechotę"? Zapraszam do dyskusji!
lucyna, 2010-03-23 11:55:45
Prace dotyczące zamiany określników formalnych na hasła formalne postępują w BN powoli. Na razie wg. mnie mamy porządek z określnikiem „pamiętniki”. „Przy okazji” dokonywane są inne „generalne porządki”. No cóż, przyszła w końcu wiosna …Zmiany widoczne są przede wszystkim w cotygodniowych aktualnościach, potem powoli pojawiają się w kartotece wzorcowej JHB BN. W katalogu BN póki co większość „po staremu”. Musimy uzbroić się w cierpliwość bo są to z pewnością bardzo poważne i pracochłonne zabiegi. Pośpiech nie jest tu raczej wskazany. Poszukiwania literatury prowadzić trzeba pamiętając jak było wcześniej i jak obecnie. Czytelnicy tej wiedzy nie mają więc cała nadzieja w bibliotekarzach. Wydaje się, że na wystawienie oceny dla całej tej skomplikowanej operacji trzeba jeszcze długo czekać. A jaka ona będzie trudno dziś przesądzać. Czy może macie już Państwo swoje propozycje takich ocen?
jaga33, 2010-03-31 21:48:42
Jestem za usprawnianiem systemu wyszukiwawczego SJHP, pytanie tylko czy np. hasło "Scenariusze zajęć" pozwoli w prosty sposób znaleźć, dodam przeciętnemu czytelnikowi, scenariusz zajęc z matematyki w klasie II SP? Czas pokaże jak czytelnicy poradzą sobie z wyszukiwaniem, ja jednak proponuję utworzenie nazw przedmiotów szkolnych jako tematy i określniki. Niektóre z nich są określnikami ale większośc nie. O ile łatwiej byłoby wyszukiwać gdyby po temacie "Scenariusze zajęć" lub "Ćwiczenia i zadania dla gimnazjów" można by dodać określnik "język polski". Wówczas wystarczyłoby jedno hasło i wyszukiwanie proste nie zaś jak przy obecnych zmianach w grę wchodzi jedynie wyszukiwanie złożone i umiejętności (wyszukiwawcze) czytelników. Z obserwacji wiem, że niektórzy nauczyciele i studenci mają problem z obsługą klawiatury nie wspomnę już o umiejętności wyszukiwania informacji w katalogach bibliotecznych. Sam system wprowadzany jest przez BN całkiem sensownie, można przecież pozostać przy starych zasadach tworzenia haseł. Nie narzekam więc lecz staram się postępować zgodnie z nowymi wytycznymi, a porządkowanie "mojej" bazy jeszcze przede mną. Wiem, że zajmie to trochę czasu, a jak już będę miała porządek to pojawią się nowe zmiany i znów będę miała robotę i z tego się cieszę, że zawsze jest coś do zrobienia, w końcu za to mi płacą :) Tą optymistyczną myślą żegnam się życząc wszystkim wesołych Świąt
agnieszka, 2010-05-23 19:11:39
O zmianach w JHP dyskutują też na łamach EBIB-u. Ja jednak nie wszystko z tej dyskusji rozumiem. :((

http://forum.nowyebib.info/pun/viewtopic.php?id=66

Sami zobaczcie.
anna63, 2010-05-24 12:00:21
Zmiany zainicjowane w styczniu 2010 przez BN a dotyczące zamiany określników formalnych na tematy formalne postępują dość wolno. Na razie nie ma porządku ani w KHW BN ani w katalogu BN.
Często zmiany spotykamy przypadkiem w katalogu. Poprawy zataczają coraz szersze kręgi i mam wrażenie, że nie wszystkie były od początku do przewidzenia. Miejmy nadzieję, że "nie wymkną się spod kontroli". Oprócz zamiany określników formalnych na tematy formalne kolejna duża "operacja" to zamiana etykiet pół w hasłach, które dotąd były nazwami pospolitymi 150 , ale w rzeczywistości powinny być formalnymi 155. Kolejne poważne porządki dotyczą zbiorów ikonograficznych np. nowe hasła dla technik artystycznych np. Tusz..., Ołówek (moje przypadkowe znaleziska). Porządki dotrą zapewne do Dżs- ów zbiorów muzycznych itp. Potrzebna byłaby informacja co jeszcze w planach. Na razie wielki nieporządek i trzeba szukać po staremu i po nowemu.
stefanku1, 2010-05-25 22:23:59
Dyskusja poszła w szczegóły. A ja uważam, że mnożenie pól podpól w MARC 21 niewiele pomoże użytkownikom, bo ich naprawdę nie interesuje, czy temat jest geograficzny, osobowy, czy w formie nazwy pospolitej, lecz czy znajdzie coś o Heideggerze lub jego interesującym go dziele, o dorzeczu Warty lub o oku.
Z pewnością zaś mnożenie pól i tym sam wydłużanie czasu opracowania służy firmom żyjącym ze sprzedaży gotowych rekordów, a w takim kraju jak Polska, gdzie można ewentualnie korzystać z wysiłku BN czy bibliotek tworzących NUKAT, uzasadnia zwiększanie zatrudnienia w bibliotekach. Nie po to, żeby pomóc użytkownikom, tylko żeby na zapleczach rzeźbić te okręty w butelkach. Bo tym jest dla mnie wypełnianie stale rosnących pól i podpól w MARC 21.
No i jest temat do akademickich dywagacji. A użytkownicy mając możliwość korzystania z nowych technologii coraz częściej sami sobie tagują nasze rekordy, pokazując nam, co myślą o tematach typu "Pismo - studia i nauczanie (nauczanie początkowe)" lub "Chuligaństwo (sporty)".
Nawiasem, tym kwiatkom z KABA'y poświęciłem wpis na moim blogu
http://stefanku1.blog.onet.pl
anna63, 2010-05-26 08:54:58
Zgadzam się z Panem w dużej mierze.
Moim zdaniem Czytelnicy wcale nie muszą wiedzieć jak to wszystko "od środka" funkcjonuje (tzn. kartoteki wzorcowe, a w nich systemy odsyłaczy itp. czyli te wszystkie "okręty w butelkach"). Byle one funkcjonowały dobrze. Podobno najlepsze efekty daje jednak (w czasie wyszukiwania) łączenie języków naturalnych ze sztucznymi więc dla tych, którzy wolą naturalne - naturalne, a dla "zaawansowanych" sztuczne. Jeśli chodzi o "kwiatki" w językach informacyjno wyszukiwawczych to możemy zacząć zbieranie (w końcu mamy wiosnę) :)
Na początek może - Wyciąg z pestek grejpfruta JHP BN.
Zapraszam do zbierania i pozdrawiam.
stefanku1, 2010-05-26 11:28:34
W naszej bibliotece kwiatki zbieramy całą załogą. Jeśli ktoś znajduje, przynosi do mnie, bo ja prowadzę ich kartotekę. Na razie jest niedużą - 18 pozycji.
Ostatnio nas ubawiły "Balety" (KA-BA) jako temat, którego można było użyć do DVD z "Jeziorem łabędzim" Czajkowskiego. Ta nie dająca się nijak obronić skłonność do używania tematów w liczbie mnogiej! Byle tylko odróżnić się od JHP BN!
anna, 2010-12-20 09:22:19
To może jeszcze taki „kwiatek” – w katalogu BN autorka Kowalska Anna z dopowiedzeniem (odpady komunalne). Precyzja precyzją, ale Autorka chyba powinna zaprotestować.
szpak, 2013-10-31 13:27:28
ja, 2013-10-31 13:27:54
asd, 2013-10-31 13:28:25
asdasdawdafawffaw
ad, 2013-10-31 13:28:58
[Kategorie][Tematy][Statystyka][Zaloguj się]do góry>> 
Wyszukiwarka:
  fraza:     wśród wpisów:    w polu:  
autor  
tytuł wpisu  
treść  
 
UWAGA: Redakcja nie odpowiada za treść wygłaszanych opini. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania wpisów bez podania przyczyny

LEGENDA:
Wpisy robią wszyscy Dyskusja zakończona
O nas   |   Kontakt   |   Reklama   |   Patronat Medialny