Strona główna    O nas    Reklama    Patronat medialny    Dla autorów    Mapa strony    Kontakt    RSS   
FORUM DYSKUSYJNE BIBLIOTEKARZY
[Kategorie][Tematy][Statystyka][Zaloguj się]na dół>> 
Blogi bibliotek pedagogicznych
damaya, 2010-07-13 09:53:23
Czy prowadzicie blogi biblioteczne lub prywatne? Generalnie bibliotekarze są bardzo twórczy i w sieci jest mnóstwo takowych pisanych przez bibliotekarzy szkolnych, naukowych, bibliotekoznawców. A pedagogiczni? Znacie jakieś?
Aldona, 2010-07-13 19:46:43
Witam,
Najdłuższą listę bibliotekarskich blogów ma na swoim blogu Marcin Malinowski - http://www.malin.net.pl/biblioblogi.

Przeglądam dość systematycznie strony bibliotek pedagogicznych, ale jak do tej pory nie trafiłam tam na bloga. Web2.0 wchodzi do naszych bibliotek małymi krokami. Prowadzenie bloga (a instytucjonalnego w szczególności) to dość trudna sprawa i spore wyzwanie.
Blog i blogowanie rzadzą się swoimi prawami. Należałoby pisać o swojej bibliotece nie tylko ciekawie, ale i dowcipnie. Teksty powinny raczej krótkie, zamieszczane regularnie. No i trzeba mieć czas na czytanie i komentowanie wypowiedzi użytkowników (bloga prowadzimy przecież dla nich). :))
Zgadzam się z opinią, że bibliotekarze są twórczy i wierzę, że pojawią się niebawem blogi „naszych” bibliotekarzy. Mnie osobiście cieszy już to, że biblioteki pedagogiczne (w tym i moja – w Toruniu) pojawiają się na Facebooku. Jak widać zaczynamy doceniać rolę społecznościowych serwisów, które z jednej strony służą przekazywaniu informacji, z drugiej zaś pozwalają na skupienie wokół instytucji grona jej sympatyków.
Załączam link do Biblioteki 2.0 - http://biblioteka.bialystok.edu.pl/cms/ser...ode/838 - pośród wykazu ciekawych adresów jest też lista adresów serwisów na których można zakładać blogi.
Polecam :) i czekam na pierwszego bloga "pedagogicznego". :)
damaya, 2010-07-15 19:36:02
Bo ja właściwie znam takiego, co częściowo spełnia to kryterium, a precyzyjniej rzecz ujmując - będzie spełniał, bo dopiero powstaje. Nie jest to blog instytucji, tylko nieformalnej grupy zrzeszającej bibliotekarki. Pomysłodawczyniami są panie z biblioteki pedagogicznej i stanowią zdecydowaną część tej grupy. Blog raczej nie będzie o bibliotekach: http://salon-kreatywnych-bibliotekarek.blogspot.com/

A profil na facebooku, to fajna sprawa. Przeprowadziliśmy w naszej bibliotece sondę wśród użytkowników na temat nasza-klasa.pl, ale okazało się, że czytelnicy nie widzą takiej potrzeby :/ Teraz myślimy o facebooku. Jak wygląda to pod względem organizacyjnym w Toruniu? Kto się tym zajmuje? Jakie są efekty tej działalności? Bardzo jestem ciekawa. Czy informacja trafiająca na facebook'a jest kopią z serwisu internetowego czy jest opracowywana specjalnie na fb?
Aldona, 2010-07-16 10:46:37
Witam,

Gratuluję pomysłu. Zapowiada się ciekawie. Może w efekcie powstanie pierwszy „nasz” blog? Na pewno będziemy śledzić jego rozwój. :))
Co do profilu BP w Toruniu na Facebooku - powstał on niedawno. Na razie powoli tworzy się grono naszych sympatyków. Zakładamy, że informacja będzie zróżnicowana (trochę „powtórzeń” z Aktualności, część informacji będzie powstawała na potrzeby profilu, pozostała część to informacja wyłowiona z sieci). Moderatorami są pracownicy Wydziału Informacyjno-Bibliograficznego.
Zakładamy, że nowy kanał komunikacyjny pozwoli nam na dotarcie z informacją do większej niż poprzez stronę WWW grupy odbiorców. Mamy nadzieję, że zachęcimy użytkowników nie tylko do zamieszczania komentarzy, ocen i dzielenia się informacjami, ale również do odwiedzania naszej biblioteki. Ponieważ dopiero startujemy, na wymierne efekty musimy jeszcze zaczekać. :)

http://www.facebook.com/bp.torun
damaya, 2010-07-16 12:55:59
No to my chyba też pójdziemy za przykładem naszych koleżanek z Torunia :) Wydaje mi się, że z czasem wśród Waszych użytkowników będzie sporo ludzi, którzy trafili właśnie z facebooka. A poza tym to zawsze dodatkowe narzędzie promocji.
Aldona, 2011-02-10 15:35:37
Czyżby pierwszy blog "pedagogiczny"? :)

Biblioteka Pedagogiczna w Krakowie - http://www.notesbiblioteczny.blogspot.com/

Kto następny? Jeśli coś Wam wiadomo w kwestii blogowania blibliotekarzy bibliotek pedagogicznych - piszcie :) lub wklejajcie linki.
alaska, 2011-09-29 18:00:49
Kolejny blog (tym razem nie instytucji, lecz bibliotekarza): http://blogbibliotekarza.blogspot.com/

Będziemy zaglądać :)
Aldona, 2011-10-08 10:46:48
A takie blogi prowadzą bibliotekarze bibliotek publicznych. :)

http://ewykluczeni.blox.pl/html/1376257,26...?9,2011
Małgosia, 2012-05-15 12:45:35
Miło mi, że zostaliśmy zauważeni. Serdecznie zapraszamy na naszego bloga notesbiblioteczny.blogspot.com !
bibliotekarz, 2012-06-09 13:39:22
Chcę pokazać Wam blog Biblioteki Pedagogicznej w Przasnyszu i zachęcam do letkury oczywiście:
http://www.skarby-biblioteki.blogspot.com/
[Kategorie][Tematy][Statystyka][Zaloguj się]do góry>> 
Wyszukiwarka:
  fraza:     wśród wpisów:    w polu:  
autor  
tytuł wpisu  
treść  
 
UWAGA: Redakcja nie odpowiada za treść wygłaszanych opini. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania wpisów bez podania przyczyny

LEGENDA:
Wpisy robią wszyscy Dyskusja zakończona
O nas   |   Kontakt   |   Reklama   |   Patronat Medialny